Domki Góralskie i apartamenty w sercu Podhala
Zarezerwuj telefonicznie +48 721 111 799
Śledź nas na

Jak przygotować się na jesienną podróż w góry?

04-09-2023

Jesień to świetny czas na wycieczkę w góry. Po zakończeniu sezonu urlopowego okolica staje się spokojniejsza i cichsza. Na szlakach turystycznych można zobaczyć niezmącone piękno natury, a nie tłumy spacerowiczów. Mniejsza liczba turystów oznacza krótsze kolejki i łatwiejsze szukanie miejsc na różne atrakcje lub rozchwytywane miejsca do spania, takie jak apartamenty w Chochołowie. Brak tłumów robi ogromną różnicę i pozwala bardziej docenić tatrzańskie widoki.

Co wyróżnia góry jesienią?

Tatry jesienią różnią się od pozostałych pór roku przede wszystkim widokami. Zamiast zielonych, oświetlonych mocnym słońcem hal lub białych, oblodzonych szczytów, można zobaczyć niepowtarzalną feerię kolorów. “Złota jesień” jest w górach wyjątkowo widowiskowa, zarówno kiedy spaceruje się szlakiem, jak i kiedy spogląda się na oddalone wzniesienia.
Należy jednak pamiętać, że jesień nie przynosi ze sobą wyłącznie kolorowych liści. To okres, w którym coraz wcześniej zapada zmrok, a pogoda potrafi być zmienna i nieprzewidywalna. Wybierając się na wycieczkę w góry, trzeba wziąć pod uwagę, że słońce w każdej chwili może ustąpić ulewie, a jesienne wieczory potrafią przynieść ze sobą przymrozki.

Jak się przygotować?

Ubrania 

Ubiór ma ogromne znaczenie, kiedy wyrusza się w góry, zwłaszcza jesienią. Nieodpowiedni może skutkować dyskomfortem oraz przemarznięciem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tak zwane ubranie na cebulkę, czyli założenie na siebie wielu warstw. Jest to praktyczne, ponieważ pozwala dostosować swój ubiór do pogody w danej chwili, zdejmując lub zakładając kolejną warstwę.
Pierwszą warstwę powinna stanowić dopasowana bielizna termoaktywna. Na nią zakłada się polar lub bluzę. Ostatnia, wierzchnia warstwa to kurtka. Powinna być całkowicie wodo- i wiatroodporna, żeby ochronić przed najcięższymi warunkami w górach. Warto też pomyśleć o ochronie głowy, szyi i dłoni.

Prognozy pogody 

Jak już wspomniano, jesienna pogoda w górach jest trudna do przewidzenia. W jednej chwili może przygrzewać przyjemne, prawie letnie słońce, a w kolejnej wiać przeszywający, zimny wicher. Należy być przygotowanym na wszystko, szczególnie kiedy udaje się na wycieczkę po górach. Jeśli spędza się czas w domku góralskim w Zakopanem lub bacówkach na obrzeżach miast, pogoda może nie doskwierać aż tak. Znalezienie noclegów w Chochołowie blisko term pozwoli w każdej chwili ogrzać się w ciepłej, przyjemnej wodzie. Jednakże na górskim szlaku nie ma takich udogodnień, więc trzeba być przygotowanym na wszystko. Warto sprawdzać krótkoterminowe prognozy pogody i dostosowywać swoje plany do warunków.

mapa - domki w górach

Mapy

Podczas wyprawy w góry bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, dokąd się idzie. Na górskich ścieżkach łatwo zabłądzić, zwłaszcza jesienią, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Wizja zgubienia się w górach w mroźny jesienny wieczór nie jest przyjemna. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na znalezienie bezpiecznej drogi powrotnej za każdym razem, kiedy wychodzi się w góry. Przyda się do tego telefon z mapami GPS i powerbank. Piesze wędrówki po górach powinny odbywać się wyłącznie po dokładnym zaplanowaniu trasy i upewnieniu się, że ma się pod ręką mapę.

Dzika fauna

Pomimo ustanowienia szlaków, budowy schronisk i domków w górach oraz ogólnej obecności ludzi, Karpaty to przede wszystkim środowisko naturalne wielu gatunków zwierząt. Od małych płazów, poprzez świstaki i drobne gryzonie, aż po majestatyczne orły, góry są domem dla wielu stworzeń. Największą sławą owiany jest niedźwiedź brunatny. Kiedy naruszy się jego terytorium, zwłaszcza w czasie przygotowywania się do snu zimowego, może zareagować agresywnie. Planując trasę wędrówki należy dowiedzieć się czegoś o lokalnej faunie i uwzględnić miejsca, w których trzeba zachować szczególną uwagę. Warto zwracać uwagę na oznaczenia i informacje zamieszczone w okolicy.

Wycieczka w Tatry w okresie jesiennym to wspaniały pomysł. Góry są pokryte wielokolorowymi liśćmi i wyglądają zachwycająco. Okolica nie jest wypełniona turystami tak, jak w innych miesiącach, dzięki czemu można swobodnie odetchnąć i cieszyć się ciszą. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wyruszenia w góry.

Trwa ładowanie strony...