Domki Góralskie i apartamenty w sercu Podhala
Zarezerwuj telefonicznie +48 721 111 799
Śledź nas na

Jak praktykować ekoturystykę?

21-02-2023

Tatrzańskie szlaki to raj dla tych, którzy z uwielbieniem wracają na nie tak często, jak to tylko możliwe. Dziesiątki szczytów oraz setki kilometrów tras turystycznych po samej polskiej stronie już same w sobie są powodem do zachwytu. Należy jednak pamiętać o tym, że jesteśmy tylko gośćmi wśród olbrzymich górskich szczytów. Z tego względu w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak je zwiedzać, aby móc cieszyć się pięknem natury przez długie lata.

W jaki sposób skutecznie praktykować ekoturystykę?

Góry mają to do siebie, że przyciągają swoich zwolenników przez cały rok. Dlatego wynajem domku w górach to wymarzony urlop dla wielu Polaków. Świeże powietrza, zapierające dech w piersiach widoki i ciekawy wygląd budynków tylko podsyca tę wizję. Nic dziwnego, kto nie chciałby odpocząć od miejskiego zgiełku w górach?

Pojęcie ekoturystyki powinno być znane każdemu turyście na długo przed przyjazdem do miejsca docelowego, ponieważ może wiązać się to ze zmianami już na etapie pakowania bagaży. Co również istotne, zarówno przed pierwszą w życiu, jak i każdą kolejną wyprawą po górach, zaleca się zapoznanie z najaktualniejszymi przepisami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

góralskie domki

Najważniejszą praktyką - ogólnie, nie tylko przy podejściu eko - jest trzymanie się wyznaczonych szlaków i niezbaczanie z nich. Po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa, a po drugie nigdy nie wiadomo, na co się nadepnie. Można w ten sposób przypadkowo zniszczyć kryjówkę mniejszych zwierząt bądź gniazdo owadów albo skręcić kostkę w miejscu, w którym nikt nie będzie w stanie nas odnaleźć.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na domki góralskie w Zakopanem, nocleg w Chochołowie przy Termach lub innej lokalizacji, wszystkie te miejsca nie są bezpośrednio usytuowane przy górach. A to wiąże się ze spakowaniem niezbędnych rzeczy - w tym jedzenia - ze sobą. Jak to jednak często bywa, plecaki szybko wypychają się aż po same brzegi. Wtedy znacznie trudniej jest oddzielić śmieci od spakowanego ekwipunku. W takich przypadkach turyści często wyrzucają odpady tam, gdzie popadnie, aby znaleźć to, czego potrzebują. Tak dochodzi do zanieczyszczeń szlaków.

Warto też pamiętać o tym, aby zostawić nieco miejsca w plecaku na odpady i wyrzucać je po powrocie do zakwaterowania lub na szlaku w schroniskach. Wyrzucanie resztek do lasu naraża zwierzęta na utratę życia poprzez połknięcie tworzyw sztucznych. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie takich sytuacji okaże się turystyczny filtr do wody. Jest praktyczny i gotowy do wielokrotnego użytku, więc z pewnością znajdzie się dla niego miejsce w torbie. Z kolei w razie konieczności „skorzystania z toalety” zaleca się zrobić to w następujący sposób:

  • udać się w głąb lasu,
  • rozgarnąć liście na bok oraz oderwać kawałek mchu,
  • wykopać dołek,
  • załatwić się zostawiając papier (najlepiej, aby był on biodegradowalny),
  • przykryć wszystko wcześniej usuniętym mchem.

Informacje dla tych, którzy łączą domki w górach ze wspinaczką

Na stronie Polskiego Związku Alpinizmu znaleźć można niezbędne informacje o tym, w jaki sposób wspinać się bezpiecznie wraz z uwzględnieniem ochrony środowiska. W tym przypadku warto także zapoznać się z pojęciem Leave No Trace. Ta filozofia turystyki polega na pozostawianiu zerowego śladu po sobie w przyrodzie. Celem jest zachowanie równowagi ekologicznej i zapewnienie, że kolejni turyści będą mogli cieszyć się tym samym krajobrazem.

Można dowiedzieć się o nim z wielu internetowych źródeł. Przedstawione tam wskazówki przez praktyków pozwalają na pozostawienie zerowego śladu po sobie.

Wbrew pozorom pozostanie eko podczas wyprawek górskich nie jest niczym skomplikowanym. Odpowiednie nawyki pozwolą przyrodzie odwdzięczyć się czystym powietrzem wśród zdrowo żyjących zwierząt. Zarówno góralskie domki w Zakopanem, noclegi w Chochołowie blisko Term, jak i cała górska natura są dla każdego otwarte przez cały rok. Należy mieć także na uwadze, że góry są jednym z niewielu miejsc, które wciąż pozostają nietknięte przez ludzi - dlatego ważne jest, aby utrzymać je w czystości. Sama ekoturystyka skupia się na ekologicznych i kulturowych aspektach przyrody, ze szczególnym naciskiem na ochronę różnorodności biologicznej. Jest to świetny sposób na podróżowanie przy jednoczesnym minimalizowaniu swojego wpływu na środowisko. Ponadto zima w górach trwa znacznie dłużej niż w innych częściach Polski. Zapraszamy więc do wpisu, w którym przedstawione zostały niezbędne wskazówki dotyczące bezpiecznego biegania po górach. A po całej, zapierającej dech w piersiach wędrówce, Chochołowskie Termy okażą się zbawiennym relaksem dla każdego turysty.

Trwa ładowanie strony...